Malbork
40 000 zł
Pasłęk
40 000 zł
Warszawa
100 zł
Elbląg
50 000 zł
Warszawa
100 zł
Warszawa
1,00 zł
Elbląg
40 000 zł
Nawożenie substancjami mineralnymi
Nawożenie substancjami mineralnymi stanowi alternatywę lub uzupełnienie dla stosowanych nawozów organicznych. Nawozy mineralne to produkty kopalne - saletra, fosforyty, kainity, wapno. Uzyskiwane są także w wyniku procesów chemicznych, np. saletrzaki, saletra amonowa, superfosfat, sól potasowa.
Do rozprowadzania nawozów mineralnych służą specjalne maszyny rolnicze. Łatwość rozpylania nawozów zależy od ich sypkości, podatności na tworzenie sklepień, konsystencji mazistej lub grudkowatej w wyniku działania mieszadeł czy wilgoci. Nawozy mineralne mogą być stałe i płynne. Mogą być dostarczane do gleby przez rozprowadzanie ich na powierzchni pola, wprowadzane w głąb ziemi podczas zasiewania pola lub w formie dokarmiania w międzyrzędzia roślin. Nawozy stałe są podawane za pomocą siewników i rozsiewaczy, a płynne poprzez rozlewacze. Najpowszechniej w rolnictwie stosowane do rozprowadzania nawozów mineralnych są rozsiewacze. Posiadają one lekką i niedrogą konstrukcję, cechuje je duża wydajność i niezawodność. Są jednak mniej precyzyjne niż siewniki nawozowe, jeśli chodzi o równomierność rozprowadzania nawozu. Stopień pokrycia pola nawozem zależy także od postaci samej substancji i jej wilgotności. W Polsce najczęściej wykorzystuje się do rozprowadzania nawozów mineralnych tarczowe rozsiewacze ciągnikowe zawieszane i przyczepiane. Dostępne są także siewniki pneumatyczne oraz siewniki nawozowo-nasienne. W przypadku rozsiewaczy tarczowych problemem najczęściej jest brak równomiernego wysiewu nawozów, dlatego prowadzone są ciągle badania nad kształtem, wielkością i liczbą łopatek na tarczach rozsiewających, a także dostosowaniem tarcz do różnych rodzajów nawozów z możliwością zmiany szerokości roboczej w czasie pracy rozsiewacza. Wiele rozsiewaczy tarczowych wyposażona jest w komputer pokładowy w celu poprawy parametrów wysiewu. Rozsiewacze pneumatyczne są natomiast bardziej odporne na warunki zewnętrzne, np. wiatr. Zapewniają także lepsze rozłożenie nawozu na powierzchni pola, są bardziej precyzyjne dzięki systemom sterowania, np. DGPS.
Używane rozsiewacze do nawozów mineralnych można zakupić na internetowych portalach ogłoszeniowych. Najtańsze kosztują ok. 500zł. Najczęściej oferowane są rozsiewacze nawozów mineralnych firmy Amazone, Promar, Lely, Sulky, Bredal i Kuhn,
Proszę czekać - ładowanie treści...